Jak skutecznie używasz narzędzi analitycznych Instagrama?

6 min read

LinkedInTwitterFacebookEmailCopy Link
Jak skutecznie używasz narzędzi analitycznych Instagrama?

Porozmawiajmy o analityce Instagrama. Pracując w branży eCommerce, na pewno jesteś świadomy jak ważną odgrywają w dzisiejszych czasach media społecznościowe. Zapewne podobnie jak 25 milionów firm na świecie, masz już założone konto na Instagramie i jesteś gotowy by dotrzeć do ponad miliarda użytkowników odwiedzających Instagram przynajmniej raz w miesiącu. 

Pewnie szybko zorientujesz się, lub już się zorientowałeś, że Instagram to znacznie więcej niż tylko publikowanie zdjęć. Gdy tylko zaczniesz rozmyślać nad strategią, którą powinieneś przyjąć, zrozumiesz, że istnieje mnóstwo rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę – częstotliwość wstawiania postów, opisy, filtry, hasztagi, i inne… Jak upewnić się, że docierasz do odpowiedniej publiki? Skąd wiedzieć, że treści, które publikujesz są dobre? 

Instagram, tak jak pozostałe kanały marketingowe, wymaga analizy. Dlatego musisz wiedzieć jak skutecznie używać narzędzi analitycznych Instagrama. Nie trać czasu na przeglądanie danych, licząc, że same ułożą się w logiczną całość i gotową strategię do działania. Weź sprawy w swoje ręce! 

Jeśli używasz Instagrama jako kanału marketingowego (do czego gorąco zachęcam), upewnij się, że w pełni wykorzystujesz jego narzędzia analityczne. W tym artykule, pokażemy na co powinieneś zwracać uwagę, oraz które narzędzia mogą okazać się najbardziej pomocne. 

Zacznijmy od danych, które powinieneś śledzić, jeśli chcesz promować swoje produkty na Instagramie.

Analityka Instagrama – co powinieneś badać?

Demografia 

Nie możesz dać ludziom tego, czego potrzebują, jeśli nie wiesz, kim oni są. Użyj narzędzi do analizy Instagrama, by dowiedzieć się jak najwięcej odnośnie tego, kim są Twoi obserwatorzy. Instagram Insights-narzędzie wbudowane w aplikację, służące do analizy profili biznesowych-świetnie przydaje się do badania demografii.

Zaangażowanie

Istnieje powód, dla którego firmy mają obsesję na punkcie zaangażowania. Wskaźniki zaangażowania pokazują czy ludzie są zainteresowani Twoimi  produktami, zdjęciami, wiadomościami, i co najważniejsze-Twoją marką. Jeśli nie lajkują i nie komentują Twoich postów, oznacza to, że nie są wystarczająco zaangażowani. Jest to niewątpliwie jeden z aspektów, którego nie możesz pominąć w swojej analizie. 

Jakie treści przykuwają uwagę Twoich obserwatorów? Kiedy najczęściej zadają pytania w komentarzach lub oznaczają swoich znajomych? Jeśli nie wiesz, jakie treści ich interesują, jak będziesz wiedział, które z nich powinieneś odtwarzać. Zacznij korzystać z narzędzi, które pomogą Ci zrozumieć jakie treści są najskuteczniejsze, a następnie twórz posty, na które Twoi obserwatorzy będą chętnie reagować.

Instagram analytics

Użycie hasztagów

Czy ludzie używają twojego hasztagu? Jak i kiedy go używają? Gdzie się znajdują, gdy go używają?

Istnieje milion pytań dotyczących używania hasztagów, a więc śledzenie tego parametru jest niezwykle ważne dla Twojej firmy. Dzięki temu będziesz w stanie wywnioskować, co tak naprawdę motywuje Twoich obserwatorów do działania w imieniu Twojej marki. Kiedy już to zrozumiesz, możesz podtrzymywać ich zaangażowanie, zwiększając tym samym liczbę aktywnych użytkowników. 

Narzędzie do analizy, stworzone przez Instagrama, pomoże Ci zidentyfikować ile osób wstawia posty z Twoim hasztagiem, ile osób lajkuje posty, które zostały oznaczone Twoim hasztagiem, a nawet ilu unikalnych użytkowników, używa Twojego hasztagu. Mając dostęp do tych informacji, możesz ocenić czy Twój hasztag zyskuje zainteresowanie, dla którego został stworzony.

Jakość użytkowników

Po wprowadzeniu nowego interfejsu programowania Instagrama (API) w 2018 roku, jakość użytkowników nie może być już dokładnie zmierzona za pomocą narzędzi analitycznych. Pozostaje to jednak istotnym czynnikiem w naszej analizie. Przyciąganie klientów, którzy mogą pomóc Ci w szerzeniu zasięgów firmy, dzięki ich rozbudowanej bazie obserwatorów (mowa tu np. o influencerach), może być wartościowym przedsięwzięciem. 

Chociaż nie ma już możliwości przeanalizowania wszystkich profili Twoich obserwatorów na raz, możesz wykonać tę analizę samodzielnie, sprawdzając konta influencerów, z którymi chciałbyś współpracować. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o influencer marketingu, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.

Częstotliwość publikacji, najlepsze treści i inne…

Chociaż nasze badania pokazały, że regularne wstawianie postów nie oddziałuje negatywnie na skalę zasięgów, częstotliwość publikacji jest czymś, co także powinieneś wziąć pod uwagę. Możesz nawet skorzystać z jednej z funkcji analitycznych Instagrama, która wskaże Ci najlepszą porę do publikowania zdjęć na Twoim profilu. 

Narzędzia analityczne umożliwią Ci również wgląd w najbardziej wydajne posty, pozwalając Ci również zrozumieć, dlaczego są one lepsze od pozostałych. Wykorzystaj to jako wskazówkę jakie treści powinieneś publikować w przyszłości, aby otrzymać wiele lajków i komentarzy. Pomoże Ci to także zrozumieć, które produkty wzbudzają najwięcej reakcji ze strony Twoich klientów i jak możesz to wykorzystać w Twojej kolejnej kampanii marketingowej. 

Pamiętaj, że teraz możesz także śledzić Twoje Instagram Stories. Ten nowy rodzaj publikowania treści, może być ciekawą formą zaangażowania obserwatorów poprzez stosowanie pytań, ankiet i wspomnień za pomocą @. Obserwuj odpowiedzi i reakcje na Twoje stories przy pomocy narzędzi analitycznych. Więcej szczegółów na ten temat w dalszej części artykułu. 

A więc gdzie możesz znaleźć wszystkie dane na temat Twoich postów i obserwatorów, o których mowa w tym artykule?

Analityka Instagrama-Instagram dla firm

Wiele informacji, których potrzebujesz, możesz znaleźć bezpośrednio na Instagramie. Potrzebujesz do tego konta biznesowego. Jeśli takiego nie posiadasz, chwyć szybko w rękę swój telefon i zmień format Twojego profilu. Jestem pewna, że przyniesie to korzyści dla Twojej firmy, zwłaszcza jeśli chodzi o wykorzystanie narzędzi analitycznych, o których tutaj mówimy. 

Narzędzia analityczne, wbudowane w aplikację są niezwykle skuteczne, zwłaszcza jeśli chodzi o informacje dotyczące demografii. Możesz poznać główne lokalizacje, z których pochodzą Twoi obserwatorzy, ich wiek, płeć, oraz ile czasu spędzają średnio na Instagramie. 

Dostarczą Ci również informacji o tym, kto widzi Twoje posty, podając wskaźniki impresji, zasięgu i zaangażowania. Czym one się od siebie różnią? 

  • Impresje – Ile razy łącznie zostały wyświetlone wszystkie Twoje posty
  • Zasięgi – Ilu unikalnych użytkowników widziało Twój post 
  • Zaangażowanie – Łączna liczba lajków, komentarzy i kliknięć, którą uzyskały Twoje posty 

By dowiedzieć się więcej na temat zalet Instagram Insights i tego, jakie korzyści wynikają z posiadania konta biznesowego, przeczytaj ten artykuł. Różnica jest naprawdę znacząca, więc wyświadcz swojej firmie przysługę i przełącz się na konto biznesowe.

Choć Instagram Insights dostarczy Ci wielu wartościowych informacji, możesz potrzebować więcej niż to, co ma do zaoferowania. Oto kilka innych narzędzi, które mogą okazać się pomocne:

Analityka Instagrama-Pozostałe narzędzia do analizy Twoich wyników

Visual Marketing Index

Instagram analytics

Visual Marketing Index (VMI) to unikalne rozwiązanie, które pozwala mierzyć Twoje wyniki na Instagramie. To zaawansowane narzędzie analityczne generuje wskaźnik dla Twojej firmy, który jest całkowicie niezależny od wielkości marki na Instagramie. Przy użyciu 6 różnych parametrów z Instagrama, narzędzie ocenia Twój profil w skali od 0 do 10,  wykorzystując model regresji. To czyni wynik VMI wyjątkowym – Twój wynik jest kalkulowany, na podstawie zestawienia z różnorodnymi firmami próbującymi swoich sił na Instagramie. 

VMI gwarantuje bardziej kompleksowe spojrzenie na sprawę i pozwala zrozumieć, jak Twoja firma radzi sobie na Instagramie, biorąc pod uwagę zaangażowanie, moc hasztagów i najskuteczniejsze treści. Wygenerowany raport jest przejrzysty, a zawarte w nim wyniki mogą zostać w łatwy sposób wykorzystane w budowaniu Twojej strategii marketingowej. 

Ta wersja VMI jest całkowicie darmowa. Jedyne, czego potrzebujesz to profil biznesowy na Instagramie. Raport zostanie dostarczony do Twojej skrzynki w ciągu 24 godzin.

Sprout Social

Instagram analytics

Sprout Social oferuje wysokiej jakości analizę zawierającą wgląd w efektywność postów, tendencje w użyciu hasztagów, zaangażowanie obserwatorów i dane dotyczące Twoich konkurentów. To, co ich najbardziej wyróżnia to fakt, że skupiają się na tym, by dostarczyć łatwy do przyswojenia raport o wszystkich aspektach Instagrama. 

Możesz poprosić o raport dotyczący Twojego profilu, tagów, wysłanych wiadomości lub nawet konkurencji – wszystko w jednym miejscu. Ich szczegółowa i łatwa do zrozumienia analiza pomoże Ci wystartować z Twoją strategią marketingową. 

By dowiedzieć się więcej na temat tego, jak odnaleźć i dotrzeć do Twojej grupy docelowej, spójrz na ten artykuł opublikowany przez Sprout Social. 

Iconosquare

Instagram analytics

Iconosquare jest znany ze swoich pakietów analitycznych i pakietów zarządzania dla Instagrama i Facebooka. Funkcje oferowane przez Iconosquare pomogą Ci stworzyć strategię marketingową w mediach społecznościowych, nawiązać relacje z Twoją społecznością oraz mierzyć efektywność Twoich działań. 

Jedną z zalet tego narzędzia jest jego umiejętność śledzenia wszystkich interakcji z Instagram Stories – jest to coś, co wyróżnia to narzędzie na tle innych. Ich szczegółowa analiza, w zestawieniu z narzędziami wbudowanymi bezpośrednio w aplikację Instagrama, pomoże Ci ustalić jak tworzyć niezapomniane Stories na Twoim profilu.

Zerknij na ich przewodnik dotyczący analizy Instagram Stories, jeśli chcesz wiedzieć więcej.

Analityka Instagrama-Podsumowanie

Oto one – wszystkie narzędzia, których potrzebujesz, by skutecznie śledzić Instagramowe statystyki. Mam nadzieję, że rozumiesz teraz, jakie są zalety mierzenia Twoich wyników i jak może pomóc to Twojej marce na tym portalu społecznościowym. 

Analiza danych pomoże Ci osiągnąć Twój pełen potencjał, zwłaszcza jeśli branża, w której operujesz nieustannie się zmienia. Jeśli nie będziesz śledził swoich wyników, w przyszłym miesiącu może okazać się, że Twoi obserwatorzy nie są już zainteresowani tym, czym ekscytowali się miesiąc wcześniej. Czy nie chcesz być firmą, która jest zawsze na czasie z najnowszymi trendami? 

Potrzebujesz większej ilości Instagramowych wskazówek? Sprawdź nasz przewodnik po Instagram marketingu, gdzie znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o promowaniu swoich produktów na Instagramie.