W obliczu rozwoju kryzysu spowodowanego COVID-19, dowiedz się jak firmy mogą zaangażować swoją internetową społeczność za pomocą autentycznego UGC

6 min read

LinkedInTwitterFacebookEmailCopy Link
W obliczu rozwoju kryzysu spowodowanego COVID-19, dowiedz się jak firmy mogą zaangażować swoją internetową społeczność za pomocą autentycznego UGC

W ostatnich tygodniach, firmy na całym świecie zmagają się z olbrzymią przeszkodą, która naruszyła ich modele biznesowe: mowa tu o kryzysie wywołanym COVID-19.

By zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby, ludzie na całym świecie zostali poproszeni o pozostanie w domach, a co za tym idzie, firmy z wielu branż zostały zmuszone do zamknięcia swoich sklepów stacjonarnych i przeniesienia swojej działalności do internetu. W obliczu tej zmiany, firmy muszą dostosować się do nowego trybu pracy, tak by nadal były w stanie docierać do swoich klientów. 

Jako że konsumenci spędzają teraz więcej czasu online, poszukując interakcji, których nie mogą aktualnie prowadzić w świecie rzeczywistym, firmy mają przed sobą ogromną okazję by zaangażować swoją społeczność poprzez tworzenie interakcji społecznych przez internet. By przeskoczyć trudności spowodowane tym, że klienci pozostają teraz w domach, firmy powinny w tym czasie wykorzystać media społecznościowe jako formę kontaktu z klientami. 

Ta sytuacja sprawia, że wiele marek korzysta teraz z wypróbowanej wcześniej metody zaangażowania klientów, która w czasach kryzysu stała się jeszcze bardziej wartościowa: User Generated Content (UGC). 

W obliczu potencjalnego wydłużenia się okresu kwarantanny, przeczytaj o tym jak Twoja firma może lepiej wykorzystać ten czas, wprowadzając strategię UGC, w celu poszerzenia zasięgu w social mediach i zwiększenia konwersji w sklepie internetowym. 

Wykorzystaj czas w domu w rozsądny sposób 

Nie ulega wątpliwości, że w czasach kryzysu COVID-19, czas poświęcany na korzystanie z mediów, wydłuża się. Nie będąc w stanie spotkać się z przyjaciółmi, rodziną czy współpracownikami twarzą-w-twarz, ludzie łączą się ze sobą za pomocą telefonów, tabletów czy laptopów by nadrobić społeczne zaległości, których tak bardzo im brakuje.

Przejawia się to chociażby we wzroście czasu spędzonego w mediach społecznościowych, który przewidywany jest na 58% w Hiszpanii, 39% w Stanach Zjednoczonych, 32% w Wielkiej Brytanii, 39% we Francji i 53% we Włoszech. Według badań, 62% Hiszpanów tworzy treści w czasie kryzysu – jest to 30% więcej niż przed wybuchem epidemii COVID-19 (zobacz poniżej).

Kryzys zmusza do przeniesienia naszych codziennych interakcji do internetu, w szczególności do mediów społecznościowych. Firmy zyskują zatem możliwość by za pomocą tych narzędzi pojawić się w życiu klientów, którzy pozostają teraz w domach. 

Poza tym, Ty również masz teraz więcej czasu by skupić się na budowaniu więzi z klientami w mediach społecznościowych. A co więcej, klienci mają więcej czasu by reagować, tworząc ciekawe zdjęcia i video z twoimi produktami i dzielić się nimi na swoich profilach. 

Jest to klucz do skutecznej strategii UGC. Gdy klienci publikują treści zawierające twoje produkty, poszerza to Twój zasięg w social mediach, a Ty zyskujesz świeże treści, które następnie możesz wykorzystać na swojej stronie internetowej, tak by pomogły Ci zwiększyć sprzedaż online. 

Jest to pomocne zwłaszcza dla firm działających w branżach, które zazwyczaj mają problem z gromadzeniem treści tworzonych przez użytkowników, na przykład: dobra konsumpcyjne, artykuły spożywcze, biurowe, czy kursy online. 

Popyt na tego typu produkty jest bardzo wysoki w czasach COVID-19, a co więcej, klienci są chętni by dzielić się w mediach społecznościowych tym, co robią w domu przy pomocy tych produktów. Jako firma, możesz wykorzystać zwiększone zainteresowanie produktami, zapraszając klientów by publikowali treści i dzielili się z nimi z Tobą, tak byś mógł je wprowadzić do ścieżki zakupowej twojego sklepu internetowego. 

Kiedy zaczniesz już gromadzić treści, nadchodzi czas, by wykorzystać je do ulepszenia Twojego sklepu online. 

Jak sprawić by Twój sklep online wyróżniał się spośród innych

W czasie kryzysu COVID-19 nie wystarczy jedynie zaakceptować obecnej sytuacji, należy wykorzystać ją w inteligentny sposób. Ludzie nie potrzebują w dzisiejszych czasach marki, która będzie udawać, że wszystko jest w porządku. Wolą raczej widzieć Twoją markę jako zespół ludzi, który również przechodzi przez to trudne doświadczenie i podobnie jak oni, pozostaje teraz w domach.

To kolejny argument za tym, że strategia User Generated Content jest niezwykle wartościowa dla firm w branży e-commerce. To rozwiązanie ukazuje osobom, które używają Twoich produktów w trakcie kwarantanny, ludzką twarz twojej firmy oraz, że chcecie wspierać ich w czasie trwania tej sytuacji. 

Taki rodzaj treści może również wzmocnić połączenie  między mediami społecznościowymi (gdzie ludzie spędzają teraz mnóstwo czasu) a Twoim sklepem online, pomagając mu wyróżnić się na tle innych w czasach, kiedy wszyscy są online. 

Kiedy wszyscy zostają w domach, e-commerce jest bardzo ważnym elementem łączącym firmę z klientami i dla wielu branż jest to czas wzrostu sprzedaży internetowej. 

Badania sektora e-commerce wykazują, że wybuch epidemii COVID-19 przyspieszył przeniesienie się sprzedaży ze sklepów fizycznych do sklepów internetowych – zmianę, która  była przewidywana również w normalnych warunkach, ale nie na taką skalę i nie w tak gwałtownym tempie. 

Według mapy danych stworzonej przez CC Insight, porównując ostatnie 7 dni (dane na dzień 6 kwietnia 2020) z tym samym okresem w roku 2019, wiele krajów doświadcza wzrostu zysków ze sprzedaży online, w tym np.: Stany Zjednoczone (+37%), Canada (+40%), Australia (+54%). 

W przypadku Polski jest to +127% wzrostu ze sprzedaży online w porównaniu z ubiegłym rokiem!

W kolejnym obszernym badaniu dotyczącym konsekwencji wynikających z COVID-19, widzimy, że hiszpańscy konsumenci zwiększyli ilość zakupów internetowych w kategorii produktów służących do rozrywki w domu. Z kolei badanie Doofinder pokazuje, że w tym rejonie Europy wzrosła także sprzedaż internetowa produktów żywnościowych, artykułów sportowych, farmaceutycznych oraz artykułów dla zwierząt. 

Te same badania wykonane przez grupę McKinsey wykazują również wzrost sprzedaży online artykułów spożywczych i produktów gospodarstwa domowego w Wielkiej Brytanii. W Stanach Zjednoczonych natomiast odnotowywany jest wzrost wydatków na artykuły spożywcze, rozrywkowe, książki, produkty higieny osobistej oraz produkty gospodarstwa domowego. Dodatkowo, wzrost nauki zdalnej, korzystania z aplikacji sportowo-zdrowotnych oraz serwisów dostawy gotowych posiłków i artykułów spożywczych. 

Z raportu Izby Gospodarki Elektronicznej wynika, że w Polsce w czasie kryzysu COVID-19, najpopularniejszymi produktami kupowanymi przez internet są produkty chemiczne, ubrania, obuwie oraz produkty zdrowotne, a 12% badanych przyznaje, że korzysta w tym okresie z dostawy jedzenia do domu. 

Nawet w przypadku regionów lub branż, w których te wyniki nie są aż tak wysokie, warto pomyśleć o tym, jak zostać firmą, która potrafi wyróżnić się na tle innych, pomimo aktualnej sytuacji. 

Jak firmy mogą to uczynić za pomocą UGC?

Kiedy klienci publikują w mediach społecznościowych treści ukazujące produkty Twojej firmy, Ty możesz zbierać je za pomocą platformy UGC, a następnie niezwłocznie wstawiać je na stronę internetową. Zdjęcia mogą stać się platformą umożliwiającą zakup, co oznacza że klienci twojego sklepu internetowego będą mogli bezpośrednio przenieść się ze zdjęcia do strony produktu, który jest na nim oznaczony. 

Tak jak robi to na swojej stronie Salsa Jeans, tworząc specjalną karuzelę zdjęć poświęconą COVID-19. 

Jako lider visual commerce w Europe regularnie obserwujemy jakie korzyści przynosi ta strategia dla firm w różnych branżach. Teraz, w czasie kryzysu, bardziej niż kiedykolwiek, marki mają okazję by wykorzystać tę metodę. 

Ludzie chcą widzieć ludzką stronę firmy. Możesz im to pokazać, za pomocą autentycznych recenzji w formie UGC, które dadzą im do zrozumienia, że twoja firma i produkty są dokładnie tym, czego teraz potrzebują. 

Recenzje wizualne, które pozwalają klientom zwizualizować produkty, których nie mogą zobaczyć w sklepie

Jedną z głównych obaw związanych z aktualną sytuacją jest to, czy zaufanie kupujących wpłynie na sprzedaż online. Jedno z badań wykazało, że 58% firm twierdzi, iż Koronawirus będzie miał pewien wpływ na zaufanie klientów, a 22% powiedziało, że ten wpływ będzie znaczący. 

Jest to uzasadniony lęk, jednak istnieją sposoby by wzmocnić zaufanie klientów i ich wiarę w twoje produkty nawet w tych niepewnych czasach. 

Wprowadzając User Generated Content na twoją stronę główną lub stronę produktów, obrazy i wideo przyjmują formę wizualnych recenzji, które potwierdzają, że pomimo kryzysu, twoja marka jest nadal wartościowa i godna zaufania. 

Daje to również klientom lepszą wizję tego jak prezentują się twoje produkty, ponieważ nie mogą ich teraz obejrzeć w sklepie. 

Jeśli ktoś zobaczy zdjęcie zadowolonego klienta korzystającego z twoich produktów, będzie bardziej skłonny by pójść w jego ślady i zakupić dany produkt. Poza tym daje im to możliwość sprawdzenia jak produkt “leży”, jak skutecznie działa oraz czy będzie wpasowywał się w wystrój mieszkania. 

Zobacz jak United Colors of Benetton wykorzystuje tę metodę w swoim sklepie internetowym. 

Flowbox Bennetton Widget

Kiedy klient pojawia się na twojej stronie, najważniejsze jest to, by doprowadziło to do konwersji. Możesz to zrobić za pomocą UGC, ukazując jak bardzo pokochali ten produkt inni klienci.

Jak Bronx Shoes używa strategii UGC podczas kryzysu COVID 

Bronx Shoes już wcześniej korzystało ze strategii UGC, używając ich w swoim sklepie internetowym. Kiedy nadszedł kryzys, wiedzieli, że potrzebują ulepszyć tę strategię by dalej angażować swoich klientów. 

Za pomocą nowego hashtagu #StayHomeWithBronx, zachęcają swoich klientów by publikowali zdjęcia z ich wysokiej-jakości obuwiem, które następnie zostaną opublikowane w ich sklepie online.

Firma udostępnia również video oraz inne ciekawe treści, które mają na celu utrzymanie zaangażowania klientów oraz ich chęci wchodzenia w interakcję z marką. 

Jest to mądra taktyka: kiedy klienci dołączają do ich wirtualnych wydarzeń, pewne jest, że podzielą się zdjęciami w mediach społecznościowych, oznaczając je hashtagiem marki. Następnie, treści te mogą być zgromadzone poprzez platformę Flowbox oraz udostępnione w formie galerii UGC na ich stronie internetowej. 

Wykorzystaj UGC w Twoim sklepie internetowym podczas COVID-19

Nadeszła Twoja kolej by wypróbować tę strategię w Twoim sklepie internetowym. Niezależnie czy dopiero zaczynasz, czy gromadzisz już treści udostępniane przez klientów na Instagramie, Facebooku i Twitterze, platforma UGC pomoże Ci osiągnąć rezultaty, których pragniesz. 

Jeśli jesteś ciekawy jak prezentowałoby się to w Twoim sklepie, poproś o demo platformy Flowbox. Wytłumaczymy Ci w jaki sposób ta technologia może pomóc Twojej marce w ulepszeniu wydajności Twojego sklepu internetowego, pomimo aktualnej sytuacji gospodarczej. 

Pamiętaj, że teraz, bardziej niż kiedykolwiek liczy się przyciągnięcie klienta do Twojej strony internetowej. Wykorzystaj więc najlepsze i najbardziej innowacyjne narzędzia i strategie, by zapewnić sobie sukces!